Stay Connected

Mój osobisty BLOG

TO JA

Szalona Becia, nudzie mówię stanowcze STOP. Kocham wszystko co mnie otacza. Żyję chwilą i nie użalam się nad sobą. Nie spoglądam za siebie, staram się zarażać innych swoją dobrą energią.

Zostańmy w kontakcie

Finanse

Kurs IOD Poznań


Dom i ogród


Przyroda i zoologia


AGILE – O CO W TYM CHODZI

AGILE – O CO W TYM CHODZI

  • Wrzesień 02, 2019
  • by

Skąd wzięło się Agile? Manifest z 2001 roku

Chyba każda osoba, która zetknęła się z branżą IT albo innymi opierającymi swoją działalność na pracy projektowej, słyszała kiedyś o Agile. Ogromna popularność tego pojęcia oraz zwinnych metodyk zarządzania projektami w ogóle, jest w pełni zasłużona, ponieważ umożliwia osiąganie znakomitych rezultatów i wysoką efektywność. Zacznijmy jednak od samego początku.

Korzenie Agile i metodyk zwinnych jako takich sięgają lat dziewięćdziesiątych ubiegłego stulecia kiedy to w wyniku rosnącego rynkowego popytu na oprogramowanie, dotychczasowe tradycyjne, kaskadowe podejścia okazywały się czasami niewystarczające bądź zawodne. Nie wszystkie z prowadzonych w IT projektów były na tyle duże i skomplikowane żeby za każdym razem podejmować związane z tradycyjnym zarządzaniem sztywne procedury; zabierały wtedy zbyt wiele czasu i generowały za wysokie koszty. Stopniowo zaczynano eksperymentować z bardziej elastycznymi, pasującymi do mniejszych zespołów, metodami, które nazywano „lekkimi” bądź „zwinnymi”. W lutym 2001 roku podczas spotkania w ośrodku wypoczynkowym Snowbird praktycy tych nowych podejść w programowaniu ustalili pewne zasady, które przeszły do historii pod nazwą manifestu Agile. Jego najważniejsze postanowienia to nadanie priorytetowej roli ludziom i interakcjom zamiast procesom i narzędziom, działającemu oprogramowaniu zamiast obszernej dokumentacji, współpracy z klientem zamiast formalnych ustaleń oraz reagowaniu na zmiany zamiast podążania za planem. Nie oznacza to, że w Agile wszystkie te „odrzucone” elementy ani trochę się nie liczą – również mają swoje miejsce, ale mniej istotne od podstawowych pryncypiów. Treść manifestu szybko zdobyła rozgłos, a przedstawiona filozofia, wielu fanów na całym świecie.

O co w tym chodzi?

Choć Agile wywodzi się ze środowiska programistycznego, może być stosowane także w firmach i organizacjach z innych obszarów – zwinne zarządzanie jest uniwersalne, sprawdzając się na różnych polach. Zespoły cieszą się dużym stopniem autonomii i samodzielnością, a struktury hierarchiczne ogranicza się do minimum – takie zapewniające więcej podmiotowości pracownikom podejście sprzyja twórczej pracy i wynajdywaniu nieszablonowych rozwiązań. Zmiany w agile’owych projektach są postrzegane jako szansa na jeszcze większe udoskonalenie tworzonego produktu, a nie problem, mogą zatem pojawić się nawet na końcowym etapie. Wynika to ze stałej komunikacji z klientem, do której w Agile przywiązuje się wielką wagę; nie można danego projektu uznać za zarządzany w prawdziwie „agile’owy” sposób jeżeli opinia klienta nie będzie w nim należycie uwzględniana. Podobnie istotne są nacisk na jak najwyższą jakość i wysiłek wkładany w osiągnięcie technicznej doskonałości produktu. Sam cel projektu czy też kształt jego ostatecznych wyników (tj. produktu) nie jest jeszcze znany na początku – skoro zarządzanie projektem zgodnie z zasadami Agile opiera się na elastyczności, uczestnicy dopiero w trakcie dowiadują się co właściwie wyjdzie z ich pracy. Elastyczność i zwinność nie oznaczają jednak, że projekty nie posiadają żadnych ogólnych ram i deweloperzy są puszczeni zupełnie „samopas” – pewne zasadnicze założenia oczywiście istnieją, są one jednak tylko wskazówką, która nie może w całości determinować poczynań deweloperów, jak dzieje się to przy tradycyjnym, kaskadowym zarządzaniu.

Spróbuj sam

O Agile można mówić długo i dużo, najlepiej jednak o tym na czym polega to podejście, przekonać się w praktyce. Tak jak było już powiedziane, zwinne zarządzanie pasuje do rozmaitych dziedzin i w każdej z nich może wnieść nową, świeżą jakość. Nie ma tu żadnych branżowych ograniczeń, a pole do obiecujących eksperymentów jest spore. Warto być agile – to naprawdę się opłaca.

Sprawdź ofertę szkoleń z Agile w Altkom Akademia pod adresem: https://www.altkomakademia.pl/kategorie-szkolen/agile/.

Powiązane posty

Kurs IOD Poznań

Kurs IOD Poznań

Wrzesień 26, 2019
Film nagrany na konferencji

Film nagrany na konferencji

Wrzesień 18, 2019

Odpowiedź

Your email address will not be published. Required fields are marked *

×