Stay Connected

Mój osobisty BLOG
AGILE – O CO W TYM CHODZI

AGILE – O CO W TYM CHODZI

  • 02 września, 2019
  • by

Skąd wzięło się Agile? Manifest z 2001 roku

Chyba każda osoba, która zetknęła się z branżą IT albo innymi opierającymi swoją działalność na pracy projektowej, słyszała kiedyś o Agile. Ogromna popularność tego pojęcia oraz zwinnych metodyk zarządzania projektami w ogóle, jest w pełni zasłużona, ponieważ umożliwia osiąganie znakomitych rezultatów i wysoką efektywność. Zacznijmy jednak od samego początku.

Korzenie Agile i metodyk zwinnych jako takich sięgają lat dziewięćdziesiątych ubiegłego stulecia kiedy to w wyniku rosnącego rynkowego popytu na oprogramowanie, dotychczasowe tradycyjne, kaskadowe podejścia okazywały się czasami niewystarczające bądź zawodne. Nie wszystkie z prowadzonych w IT projektów były na tyle duże i skomplikowane żeby za każdym razem podejmować związane z tradycyjnym zarządzaniem sztywne procedury; zabierały wtedy zbyt wiele czasu i generowały za wysokie koszty. Stopniowo zaczynano eksperymentować z bardziej elastycznymi, pasującymi do mniejszych zespołów, metodami, które nazywano „lekkimi” bądź „zwinnymi”. W lutym 2001 roku podczas spotkania w ośrodku wypoczynkowym Snowbird praktycy tych nowych podejść w programowaniu ustalili pewne zasady, które przeszły do historii pod nazwą manifestu Agile. Jego najważniejsze postanowienia to nadanie priorytetowej roli ludziom i interakcjom zamiast procesom i narzędziom, działającemu oprogramowaniu zamiast obszernej dokumentacji, współpracy z klientem zamiast formalnych ustaleń oraz reagowaniu na zmiany zamiast podążania za planem. Nie oznacza to, że w Agile wszystkie te „odrzucone” elementy ani trochę się nie liczą – również mają swoje miejsce, ale mniej istotne od podstawowych pryncypiów. Treść manifestu szybko zdobyła rozgłos, a przedstawiona filozofia, wielu fanów na całym świecie.

O co w tym chodzi?

Choć Agile wywodzi się ze środowiska programistycznego, może być stosowane także w firmach i organizacjach z innych obszarów – zwinne zarządzanie jest uniwersalne, sprawdzając się na różnych polach. Zespoły cieszą się dużym stopniem autonomii i samodzielnością, a struktury hierarchiczne ogranicza się do minimum – takie zapewniające więcej podmiotowości pracownikom podejście sprzyja twórczej pracy i wynajdywaniu nieszablonowych rozwiązań. Zmiany w agile’owych projektach są postrzegane jako szansa na jeszcze większe udoskonalenie tworzonego produktu, a nie problem, mogą zatem pojawić się nawet na końcowym etapie. Wynika to ze stałej komunikacji z klientem, do której w Agile przywiązuje się wielką wagę; nie można danego projektu uznać za zarządzany w prawdziwie „agile’owy” sposób jeżeli opinia klienta nie będzie w nim należycie uwzględniana. Podobnie istotne są nacisk na jak najwyższą jakość i wysiłek wkładany w osiągnięcie technicznej doskonałości produktu. Sam cel projektu czy też kształt jego ostatecznych wyników (tj. produktu) nie jest jeszcze znany na początku – skoro zarządzanie projektem zgodnie z zasadami Agile opiera się na elastyczności, uczestnicy dopiero w trakcie dowiadują się co właściwie wyjdzie z ich pracy. Elastyczność i zwinność nie oznaczają jednak, że projekty nie posiadają żadnych ogólnych ram i deweloperzy są puszczeni zupełnie „samopas” – pewne zasadnicze założenia oczywiście istnieją, są one jednak tylko wskazówką, która nie może w całości determinować poczynań deweloperów, jak dzieje się to przy tradycyjnym, kaskadowym zarządzaniu.

Spróbuj sam

O Agile można mówić długo i dużo, najlepiej jednak o tym na czym polega to podejście, przekonać się w praktyce. Tak jak było już powiedziane, zwinne zarządzanie pasuje do rozmaitych dziedzin i w każdej z nich może wnieść nową, świeżą jakość. Nie ma tu żadnych branżowych ograniczeń, a pole do obiecujących eksperymentów jest spore. Warto być agile – to naprawdę się opłaca.

Sprawdź ofertę szkoleń z Agile w Altkom Akademia pod adresem: https://www.altkomakademia.pl/kategorie-szkolen/agile/.

Powiązane posty

Odpowiedź

Your email address will not be published. Required fields are marked *

×