Stay Connected

Mój osobisty BLOG
Borelioza – jej objawy oraz metody leczenia

Borelioza – jej objawy oraz metody leczenia

  • 24 października, 2018
  • by

Borelioza jest jedną z cięższych chorób pojawiających się po ugryzieniu pajęczaka, a konkretniej kleszcza. Warto wiedzieć, że kleszcze żyją głównie na trawach i krzewach, na wysokości 20-70 centymetrów. Dlatego najczęściej ten pajęczak może przyczepić się podczas spaceru po łące, lesie czy nawet parku.

Główne objawy boreliozy

Nie jest łatwo rozpoznać chorobę taką, jaką jest borelioza, ponieważ jej objawy są bardzo podobne do znanej nam grypy. Dodatkowo jednak występuje drętwienie kończyn oraz języka, wysypka skórna i stany depresyjne. Pierwsze objawy widoczne są w ciągu 1-3 tygodniu po ukąszeniu. Jest to tak zwany rumień wędrujący, czyli zaczerwienienie w okolicy ugryzienia. I to wtedy właśnie najlepiej rozpoznać tę chorobę i powstrzymać jej rozwój. Objawy zachorowania przez boreliozę mogą ujawnić się dopiero po kilku latach.

Jakie są metody leczenia boreliozy?

Borelioza jest chorobą, która nieleczona na początku może uprzykrzyć życie a w ostatniej jej fazie doprowadzić nawet do śmierci. Aby z nią zwyciężyć trzeba zastosować antybiotykoterapię. Czas leczenia zależy od długości czasu zakażenia. Im wcześniejsze rozpoznanie tym szybciej chora osoba zostanie wyleczona. Dlatego tak ważna jest obserwacja miejsca ugryzienia oraz reakcji swojego ciała. Długość leczenia w pełni zależy od zaleceń lekarza i wyników badań, które zostaną przeprowadzone. Jest to sprawa indywidualna każdego pacjenta. Nie ma tutaj reguły. Leczenie boreliozy może trwać od kilku tygodni do półtora roku, zależy to od wielu czynników.

Odpowiedź

Your email address will not be published. Required fields are marked *

×