Stay Connected

Mój osobisty BLOG
Czy warto zainwestować w fotowoltaikę dla domu jednorodzinnego?

Czy warto zainwestować w fotowoltaikę dla domu jednorodzinnego?

  • 16 lipca, 2020
  • by

Możliwość pozyskiwania energii elektrycznej z naturalnych źródeł wydaje się coraz bardziej atrakcyjna w czasach wciąż drożejącego prądu. Mimo że zakup i montaż instalacji fotowoltaicznej wiąże się z koniecznością zainwestowania pokaźnych środków na start, to jednak w dłuższej perspektywie czasowej taki krok przynosi sporo oszczędności. Poniżej kilka słów o tym, jak działa fotowoltaika Gdańsk i jakie korzyści może przynieść zainstalowanie paneli fotowoltaicznych na dachu.

Jak działa fotowoltaika?

Panele fotowoltaiczne pozwalają na przekształcenie energii słonecznej na stały prąd, który może być wykorzystany w domu. Ze względu na to, że generowanie prądu przebiega z nieregularnym natężeniem, możliwe jest czasowe magazynowanie nadwyżek wygenerowanej energii w sieci po to, aby odebrać ją w dogodnym momencie. 

To, jak wiele prądu produkujemy w danym momencie i jaka jest aktualna temperatura paneli fotowoltaicznych, możemy obserwować na aplikacjach w  naszych telefonach. Dzięki temu, mamy stały wgląd do wydajności instalacji. 

Jakie korzyści daje posiadanie przydomowej elektrowni fotowoltaicznej?

Przede wszystkim, pozyskujemy energię całkowicie darmowo. Jedynym kosztem jest zakup i instalacja paneli. Dzięki licznym dotacjom, dopłatom i ulgom na uruchomienie instalacji fotowoltaicznych w gospodarstwach domowych, koszty zakupu nie są zaporowe dla przeciętnie zarabiającego obywatela naszego kraju. Co za tym idzie, inwestycja szybko się zwraca w postaci zauważalnych oszczędności na rachunkach za pobierany z sieci prąd. 

Dodatkowe korzyści są oczywiste – do wygenerowania prądu z energii słonecznej niepotrzebne jest spalanie paliw ani generowanie hałasu. Proces odbywa się w pełni zgodnie z naturą, bez generowania zanieczyszczeń. W dalszej kolejności, rozpatrując za i przeciw instalacji fotowoltaicznych, należy zwrócić uwagę na to, że domy z panelami fotowoltaicznymi mają wyższą wartość niż w sytuacji, gdy są jej pozbawione. Panele podnoszą wartość nieruchomości niezależnie od tego, czy mamy do czynienia z terenami wiejskimi, czy miejskimi. Niebagatelną zaletą jest oczywiście też bezobsługowość instalacji. Jej działanie nie wymaga ani remontów, ani specjalnej konserwacji sprzętu, ani też ciągłego monitorowania procesu wytwarzania energii. O dostawach opału i konieczności urządzania specjalnej kotłowni, jak ma to miejsce w przypadku tradycyjnego ogrzewania, tym bardziej nie ma mowy. Na koniec dodajmy, że panele fotowoltaiczne to inwestycja na lata. Przeciętnie panele działają nawet 40 lat.

Odpowiedź

Your email address will not be published. Required fields are marked *

×