Stay Connected

Mój osobisty BLOG
Czy warto zdecydować się na ogrzewanie podłogowe?

Czy warto zdecydować się na ogrzewanie podłogowe?

  • 07 czerwca, 2020
  • by

Ogrzewanie podłogowe staje się coraz bardziej popularne. Mimo że istnieje wokół tego sposobu ogrzewania pomieszczeń wiele mitów, to jednak inwestorzy coraz chętniej decydują się na rozłożenie maty grzewczej pod podłogę. Poniżej przyjrzymy się, jakie realnie daje to korzyści: co możemy zyskać instalując ogrzewanie podłogowe w porównaniu do tradycyjnego systemu grzewczego?

Co to jest ogrzewanie podłogowe?

Ogrzewanie podłogowe to instalacja montowana pod podłogą (w warstwie tuż pod posadzką). Są to niewidoczne systemy, na które składają się elektryczne maty grzewcze oraz przewody grzewcze. W przeciwieństwie do tradycyjnych systemów ogrzewania opartych na kaloryferach, maty grzewcze zainstalowane pod podłogą nie zajmują żadnego miejsca. Ma to duże znaczenie w przypadku, gdy ogrzewane pomieszczenie ma minimalne wymiary, tak jak łazienki we współczesnych mieszkaniach.

Czy elektryczne ogrzewanie podłogowe jest drogie?

Wbrew powszechnej opinii, nowoczesne systemy do ogrzewania podłogowego nie generują wysokich kosztów eksploatacji, nawet pomimo wciąż drożejącej energii elektrycznej. Dodatkowo też, koszt zakupu takich instalacji jest wyjątkowo niski – jeśli porównamy to z instalacją tradycyjnych systemów grzewczych. Przeciętnie ocenia się, że koszt zakupu instalacji do rozłożenia na powierzchni jednego metra kwadratowego podłogi wynosi około 150 do 300 zł. Do tego dokupuje się jednorazowo sterownik (to koszt około 500 zł).

Koszty eksploatacji budynków dogrzewanych energią elektryczną zawsze będą niższe, gdy budynek będzie dobrze zaizolowany. Dodatkowo, ogrzewanie podłogowe elektryczne zdaje egzamin najlepiej tam, gdzie jest mała powierzchnia podłogi oraz tam, gdzie mamy do czynienia ze standardową wysokością sufitu. Jeśli zainstalujemy maty grzewcze w pomieszczeniach o wysokości trzech kondygnacji, a powierzchnia odłogi będzie równa boisku wówczas rachunek za prąd będzie dramatycznie wysoki, a odczuwalny komfort wynikający z posiadania „podłogówki“ niewielki. W takich miejscach zdecydowanie lepiej sprawdzi się ogrzewanie podłogowe wodne.

Odpowiedź

Your email address will not be published. Required fields are marked *

×