Stay Connected

Mój osobisty BLOG

TO JA

Szalona Becia, nudzie mówię stanowcze STOP. Kocham wszystko co mnie otacza. Żyję chwilą i nie użalam się nad sobą. Nie spoglądam za siebie, staram się zarażać innych swoją dobrą energią.

Zostańmy w kontakcie

Finanse


Dom i ogród


Przyroda i zoologia


Rolnik Szuka Żony
Dlaczego warto skorzystać z psychoterapii uzależnień

Dlaczego warto skorzystać z psychoterapii uzależnień

  • 01 marca, 2021
  • by

Uzależnienia można uznać za plagę XXI wieku. Borykają się z nimi zarówno osoby młode jak i starsze, bez względu na płeć czy status społeczny. Najpowszechniejsze są uzależnienia od alkoholu, gier oraz substancji psychoaktywnych. Każde z uzależnień negatywnie wpływa na życie osoby, która się z nim boryka. Z tego też względu, należy podjąć kroki prowadzące do pokonania problemu. Jednym z nich może być psychoterapia uzależnień. 

Co można zyskać dzięki psychoterapii

Psychoterapia uzależnień ma na celu przede wszystkim wyprowadzenie osoby uczęszczającej na nią z uzależnienia. Jest to jednak proces żmudny i długotrwały i należy mieć tego świadomość. Aby terapia była skuteczna, należy uczęszczać na nią regularnie, najczęściej raz w tygodniu. Kluczowe jest dobre dopasowanie terapeuty i pacjenta. Z reguły trzy pierwsze spotkania mają charakter konsultacyjny i to po nich można stwierdzić, czy chce się współpracować z danym specjalistą lub pacjentem. Co takiego zyskuje osoba uczęszczająca na terapię? Otóż dzięki niej, uzależniony może:

  • poznać przyczyny swojego uzależnienia
  • znaleźć mniej destrukcyjne sposoby radzenia sobie z trudnościami 
  • poprawić swoje relacje z innymi
  • zredukować poziom lęku i napięcia

Korzyści płynących z psychoterapii uzależnień jest tak naprawdę o wiele więcej. Bardzo ważne jest to, aby pacjent na początku terapii sformułował cele, do których chce dążyć. Na pewno jednym z nich będzie pokonanie uzależnienia. Wiele osób uzależnionych zastanawia się nad tym, jak długo ma trwać psychoterapia. Na to pytanie nie można jednak udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Wiele zależy bowiem od stopnia zaawansowania problemu. O długości trwania terapii uzależnień warto zawsze rozmawiać ze swoim specjalistą. Ponadto, osoby uzależnione od alkoholu lub od środków psychoaktywnych, muszą pamiętać o tym, aby nie przychodzić na sesje psychoterapeutyczne po ich zażyciu. Jest to absolutnie niedopuszczalne i może doprowadzić do przerwania psychoterapii. Istotne jest także to, aby wszelkie wątpliwości omawiać na bieżąco ze swoim psychoterapeutą. 

Odpowiedź

Your email address will not be published. Required fields are marked *

×