Stay Connected

Mój osobisty BLOG
Fytoftoroza – objawy i zwalczanie

Fytoftoroza – objawy i zwalczanie

  • 09 sierpnia, 2021
  • by

Jednymi z najgroźniejszych chorób dręczących nasz rośliny są choroby grzybowe. Walka z nimi jest nierówna, a zapobieganie jeszcze trudniejsze. Dziś zajmiemy się fytoftorozą, popularną chorobą grzybową, rozwijającą się najchętniej na krzewach ozdobnych (np. na rododendronach) oraz na drzewach i krzewach liściastych oraz iglastych.

Fytoftoroza – popularna choroba drzew i krzewów ozdobnych


Choroba rozwija się najchętniej w wilgotnym i ciepłym środowisku. Jeśli więc temperatura powietrza stale utrzymuje się na poziomie powyżej 20 st. Celsjusza oraz jeśli stale towarzyszą nam opady deszczu, po których w ogródkach zalega woda, można spodziewać się wzmożonej aktywności grzybów. Fytoftoroza to znany ogrodnikom choroba drzew i krzewów ozdobnych, które potrafi doszczętnie zniszczyć uprawy chryzantemy, fiołka afrykańskiego, różanecznika, czy skrzydłokwiatu. Zagraża również popularnym dracenom oraz gerberom.

Fytoftoroza – objawy


Roślina objawia się przez pojawienie się charakterystycznych dla na liściach rośliny. Plamy te z czasem brązowieją, a łodygi obumierają. Następuje szybkie zahamowanie wzrostu rośliny. Gdy fytoftoroza atakuje rośliny iglaste, ich igły zaczynają żółknąć, a same pędy przybierają barwę, jakby były przypalone. Gdy fytoftoroza rozwija się na drzewach, objawy widzimy na początku na liściach. Obserwujemy wówczas, że blaszki i ogonki liści również są poplamione. Ciemnobrunatne zabarwienie rozlewa się stopniowo do wierzchołków liści.

Fytoftoroza – zwalczanie choroby


Gdy fytoftoroza zaatakuje doniczkowe rośliny balkonowe, należy odizolować je od innych okazów. Ta choroba szybko rozprzestrzenia się po uprawach i przechodzi z jednego gatunku rośliny na drugi . Gdy roślina została zainfekowana delikatnie, należy zastosować wobec niej jeden ze środków na grzyby, dostępny np. w sklepie Protect Garden. Specyfiki odstraszające i zwalczające chorobę dostępne są zarówno w postaci koncentratów do rozpuszczania w wodzie, a następnie podlewania nią rośliny, jak i w formie granulek. Nie zaszkodzi zaaplikowanie takiego preparatu na rośliny sąsiadujące, nawet jeśli nie pojawiły się na nich jeszcze żadne objawy schorzenia. Ogrodnicy polecają, aby te szczególnie mocno zaatakowane okazy natychmiast wyrzucać, a miejsce po nich dokładnie zdezynfekować. Jeśli zainfekowana została roślina gruntowa, należy ją wykopać i spalić w całości.

*Więcej o tym, czym jest fytoftoroza, jak ją zwalczać oraz jak zapobiegać rozwijaniu się chorobie, przeczytacie tutaj:https://www.protect-garden.pl/fytoftoroza-8314.

Odpowiedź

Your email address will not be published. Required fields are marked *

×