Stay Connected

Mój osobisty BLOG
Jak zbudować ogrodzenie z wykorzystaniem tulei szalunkowych

Jak zbudować ogrodzenie z wykorzystaniem tulei szalunkowych

  • 04 grudnia, 2021
  • by

Na szczęście dzisiejsze możliwości architektoniczne sprawiają, że wygląd oraz konstrukcja ogrodzenia mogą wyglądać dokładnie tak jak zapragnie tego inwestor. Niemniej jednak solidny fundament wokół posesji jest obowiązkowy. W sytuacji, gdy budowa fundamentów wydaje się zbyt kosztowna lub zbyt długa, tuleja szalunkowa jest dobrym rozwiązaniem.

Czym są tuleje szalunkowe

Tuleja szalunkowa może powstać zarówno z kartonu, jak i innych materiałów. Konstrukcją kartonowych tuleji są spiralnie biegnące pasy kilkunastu warstw tektury, które są ze sobą sklejone. Zewnętrzna warstwa kartonu jest natomiast odpowiednio zaimpregnowana. Wewnętrzne ścianki wykłada się antyadhezyjnym papierem, ponieważ materiał przygotowany w taki sposób nie wejdzie w reakcję z betonem.

Dlaczego warto wybrać to rozwiązanie? Tuleje szalunkową stawia się zdecydowanie szybciej niż ma to miejsce w innych przypadkach, ponadto jej koszty są zdecydowanie mniejsze.

Jak fundament jest właściwy pod ogrodzenie

O prawidłowości fundamentu decyduje materiał z jakiego wykonane jest ogrodzenie. Płoty wykonane z metalu lub ogrodzenia gabionowe, które składają się z metalowych koszy, są idealne do fundamentów punktowych. Tuleja szalunkowa jest natomiast najlepsza to ich budowy, ponieważ jest ona gwarancją gładkiego betonu. Ponadto późniejszy demontaż szalunku również jest ułatwiony. Umieszczone w ziemi betonowe słupki nie przytłaczają swoją kubaturą lekkich w wyglądzie metalowych konstrukcji. Jednak punktowy fundament daje solidne oparcie, które wyklucza pojawienie się jakichkolwiek problemów ze stabilnością ogrodzenia.

Jaki fundament pod ogrodzenie tymczasowe wybrać

W przypadku, gdy inwestor zdecyduje się na wzmocnienie tymczasowych parkanów fundamentem, rozwiązania punktowe powinny być rozważane w pierwszej kolejności. Będzie to skutkowało większą trwałością i nawet przy użyciu siatki leśnej czy ogrodowych paneli, nie będzie mowy o prowizorycznym płocie. Tak tymczasowo wzniesiony parkan będzie mógł z powodzeniem przetrwać kilka najbliższych lat.

Jaka jest głębokość przemarzania gruntu tulei szalunkowych

Bezsprzecznie Polska objęta jest aż czterema strefami klimatycznymi, których wyróżnikiem jest odmienna głębokość przemarzania gruntów. Przy montażu ogrodzenia warto wziąć to pod uwagę. Należy dokładnie przeanalizować na jaką głębokość powinny zostać wprowadzone tuleje szalunkowe. Pamiętaj, że fundament wszelkich parkanów, płotów i ogrodzeń zawsze powinien znaleźć się poniżej strefy przemarzania gruntu. Zapewnia to trwałość i długie, pomyślne eksploatowanie całej konstrukcji. Zapoznaj się z ofertą firmy Tarnopak, która oferuje wykonany tulei szalunkowej.

Odpowiedź

Your email address will not be published. Required fields are marked *

×