Stay Connected

Mój osobisty BLOG

TO JA

Szalona Becia, nudzie mówię stanowcze STOP. Kocham wszystko co mnie otacza. Żyję chwilą i nie użalam się nad sobą. Nie spoglądam za siebie, staram się zarażać innych swoją dobrą energią.

Zostańmy w kontakcie

Finanse


Dom i ogród


Przyroda i zoologia


Rolnik Szuka Żony
Kalibracja alkomatu

Kalibracja alkomatu

  • 10 listopada, 2020
  • by

Pozytywnym trendem, który możemy zaobserwować w Polsce od kilku lat, jest zwiększona popularność alkomatów do kontroli osobistej. Ma to niebagatelny wpływ na bezpieczeństwo – zarówno w zakresie wszystkich uczestników ruchu drogowego, jak i kierowcy, który może skontrolować swoją trzeźwość np. kilka godzin po spożyciu alkoholu, uzyskując w ten sposób pewność, czy może wsiadać za kółko. Pozwala to uniknąć sytuacji, w której kierowca prowadzi auto wciąż będąc pod wpływem alkoholu, ale nie mając świadomości tego faktu. Policjanci podkreślają, że takie sytuacje nadal występują stosunkowo często. Właśnie dlatego najlepszym przyjacielem każdego kierowcy jest wysokiej jakości alkomat.

Dlaczego kalibrowanie sprzętu jest tak ważne

To pytanie często zadają sobie kierowcy, słysząc o bezwzględnej konieczności stosowania się do zaleceń producenta w tym zakresie. Rzeczywiście, częstotliwość, z jaką alkomat powinien być poddawany przeglądowi jest z góry określona i nie może być przekraczana. Wynika z wysokiego ryzyka częściowego lub nawet całkowitego uszkodzenia sensora zamontowanego w alkomacie – ryzyko to występuje w sytuacji przekroczenia czasu lub ilości wskazań wymagających wykonania kolejnej kalibracji. Wówczas wyniki podawane przez sprzęt są niewiarygodne i bezwartościowe.

W jaki sposób kalibruje się alkomat

Kalibracja alkomatu, to wykonywane na profesjonalnych przyrządach testy, które bardzo precyzyjnie porównują wyniki wskazywane przez optymalizowany sprzęt, z danymi wzorcowymi symulacji. W razie wystąpienia jakichkolwiek nieścisłości, regulowany jest czujnik oraz oprogramowanie alkomatu, a tym samym przywracana jest jego wyjściowa dokładność. Należy pamiętać, że kalibracje wykonane w domowych warunkach nie dają wiarygodnego efektu – do przeprowadzenia rzetelnej optymalizacji niezbędny jest fachowy sprzęt. Jest on niemożliwy do zastąpienia, ponieważ alkomat jest szczególnie czułym urządzeniem, zatem nawet niewielkie odchylenie wskazywanych wyników w stosunku od stanu faktycznego dyskwalifikuje jego użycie. Więcej informacji znajdziesz na: https://www.kalibrujemy.pl/13-kalibracja-i-serwis-alkomatow

Typ alkomatu, a kalibracja

Najczęstszego dostrojenia wymagają alkomaty typu półprzewodnikowego. W zależności od konkretnego modelu, jest zwykle 6 miesięcy. Alkomaty elektrochemiczne powinny być optymalizowane nie rzadziej niż co rok lub 500 (w niektórych przypadkach więcej) testów. W przypadku problemów z działaniem lub nieprawidłowego użycia, kalibrację należy wykonać niezwłocznie – niezależnie od daty poprzedniej optymalizacji.

Kalibrujemy.pl to firma, która stosując najnowszy sprzęt i spełniając najbardziej wyśrubowane standardy laboratoryjne, pomaga zachować odpowiednią jakość działania alkomatu. Gwarantujemy dokładność pomiaru wzorców aż do 0,004 mg/L. Wszystkie kalibracje zakończone są wydaniem stosownego świadectwa. Zapraszamy!

Odpowiedź

Your email address will not be published. Required fields are marked *

×