Stay Connected

Mój osobisty BLOG
Kaszubskie akcenty w domowych dekoracjach

Kaszubskie akcenty w domowych dekoracjach

  • 07 marca, 2019
  • by

Jak wprowadzić nieco kultury kaszubskiej do naszych wnętrz?

Kultura kaszubska pełna jest różnorodnych motywów, które warto wykorzystywać w dekoracji wnętrz. Kaszubskie akcenty w domowych dekoracjach sprawdzą się w każdej właściwie sytuacji, niezależnie od tego, czy zajmujemy się upiększaniem domu wiejskiego, czy też typowo miejskiej posiadłości. Mieszanie stylów stało się dziś modne jednakże zawsze warto mieć na uwadze złota zasadę “co za dużo to niezdrowo”. Jeśli nasze mieszkanie utrzymane jest w nowoczesnej stylistyce  to postawmy jedynie na kilka elementów nawiązujących do tradycji kaszubskich. Niech będą one widocznym ale jednak tylko zaznaczeniem obecności folkloru w naszych domu. Inaczej ma się sytuacja gdy cała nasza przestrzeń urządzona jest na wzór wiejskiego domku. Wówczas możemy sobie pozwolić na zdecydowanie więcej dodatków, które wyraźnie określą przyjętą stylistykę. Kaszubskie motywy trudno pomylić z jakimikolwiek innymi, ponieważ wszelkie kształty roślinne są niezwykle charakterystyczne, a przy czym bardzo łatwe do zapamiętania. Liście, parzenice, owoce – to wszystko może być wyraźnie widoczne na gadżetach i elementach wyposażenia wnętrz, jakimi się otaczamy. Długa zasłona w kaszubskie wzory, nie tylko na całej rozciągłości tkaniny, ale także w wybranych fragmentach, może wnieść do kuchni wiele koloru. Podobnie z obrusami i wszelkiego rodzaju serwetkami. Dobrze, jeśli będzie dla nich miejsce na domowych stołach. Wtedy każdy, nawet najbardziej niepozorny posiłek będzie smakował jeszcze lepiej.

Piękne drewno prosto z Kaszub

Na Kaszubach działa wielu rękodzielników, przygotowując z naturalnych surowców przedmioty użytkowe, dzięki którym wzbogacić się mogą wizualnie nasze domy oraz mieszkania. Rzeźbione w drewnie elementy są unikalnymi dziełami sztuki regionalnej i mogą wspaniale uzupełniać się w naszych domach ze sprzętami na wskroś nowoczesnymi! Efektownie rzeźbione ramy do luster, a także pojedyncze formy meblowe – to wszystko posiada swój unikalny klimat, niedający się zamienić na cokolwiek innego. Elementy rzeźbione w drewnie zachowują wierność kształtów i form charakterystycznych dla magicznego regionu Kaszub.

Naczynia rodem z kaszubskiej kuchni

Bardzo lubianym elementem wystroju wnętrz jest komplet kaszubskich talerzy. Można traktować je jako pełnoprawną zastawę stołową, ale odnajdą się także w roli typowo dekoracyjnej, na półkach kredensów oraz na ścianach. Jeśli dobrze przemyślimy i zaprojektujemy jadalnię to drewniane półki na ścianę zawieszone w odpowiedniej konfiguracji mogą stanowić doskonałą podstawę do zaprezentowania naszej kolekcji naczyń kaszubskich. Talerze, filiżanki czy miseczki możemy też ustawić na ładnym, drewnianym regale a na jego półkach rozłożyć koronkowe lub haftowane serwetki. Talerze kaszubskie wykonane są z najwyższej jakości porcelany, a grafika na nich zawarta zachowuje intensywność koloru przez wiele lat. Szeroki talerz we wzory kaszubskie zada szyku na kuchennym stole w momencie, gdy podejmować będziemy gości.

Odpowiedź

Your email address will not be published. Required fields are marked *

×