Stay Connected

Mój osobisty BLOG

TO JA

Szalona Becia, nudzie mówię stanowcze STOP. Kocham wszystko co mnie otacza. Żyję chwilą i nie użalam się nad sobą. Nie spoglądam za siebie, staram się zarażać innych swoją dobrą energią.

Zostańmy w kontakcie

Finanse


Dom i ogród


Przyroda i zoologia


Rolnik Szuka Żony
Przed porodem, poznaj swoje prawa

Przed porodem, poznaj swoje prawa

  • 29 lipca, 2020
  • by

Jednym z elementów odpowiedzialnego przygotowywania się do porodu powinno być zapoznanie się z tym, jakie kobieta rodząca ma prawa. Według Fundacji „Rodzić po ludzku“ wiele kobiet ma nadal niską świadomość odnośnie tego, co im przysługuje na sali porodowej oraz jak egzekwować swoje prawa. Zapraszamy do przeczytania, czego można oczekiwać na porodówce i na jakie zachowania i praktyki personelu medycznego nie można sobie pozwolić?

Porody rodzinne

Po pierwsze, przywilejem i prawem każdej rodziny spodziewającej się dziecka jest możliwość odbycia porodu rodzinnego. Niestety, w Polsce za tę możliwość trzeba dodatkowo płacić. Poza tym, niezgodne z prawem są porody rodzinne odbywające się na salach zbiorowych – nie godzi się to z prawem do zachowania intymności podczas porodu. Należy również zdawać sobie sprawę z tego, że lewatywa czy golenie przed porodem nie jest obowiązkowe, a przeprowadzenie takich czynności wbrew wiedzy i woli pacjentki jest karalne.

Prawo do informacji

Kobieta rodząca oraz osoby towarzyszące jej podczas porodu rodzinnego powinni mieć dostęp do jasnych informacji o stanie zdrowia oraz o postępach akcji porodowej. Jeśli planuje się przeprowadzenie jakiegoś zabiegu lub podanie leku, rodząca powinna wiedzieć jaki jest cel oraz poznać zasadność takiej akcji. Nawet gdy dochodzi do komplikacji, takich jak na przykład pęknięcie krocza podczas porodu, kobieta powinna udzielić świadomej zgody na sposób, w jaki lekarze podejmują środki zaradcze takiemu zdarzeniu.

Prawo do intymności

Kobiety rodzące muszą czuć się komfortowo i należy oszczędzać im dodatkowego stresu. Dlatego, położne powinny zachowywać się w sposób kulturalny.Agresja personelu medycznego w stosunku do pacjentów jest niedopuszczalna. Należy także wiedzieć, że mamy prawo odmówić obecności studentów przy porodzie.

Prawo do odmówienia wykonania zabiegów rutynowych

Kobiety rodzące nie muszą godzić się na żadne rutynowe zabiegi. Należy do nich na przykład nacięcie krocza przy porodzie lub podanie oksytocyny lub przekłucie pęcherza moczowego. Osoby przeciwne szczepieniom mogą nie zgodzić się na zaszczepienie dziecka po porodzie, jeszcze w szpitalu. Dodatkowo, dziecko może nie być karmione jeśli taka jest wola rodziców.

Odpowiedź

Your email address will not be published. Required fields are marked *

×