Stay Connected

Mój osobisty BLOG
Rozrusznik serca – ratunek dla jego prawidłowej pracy

Rozrusznik serca – ratunek dla jego prawidłowej pracy

  • 17 grudnia, 2021
  • by

Serce posiada grupę komórek, odpowiadających za wysyłanie impulsów niezbędnych do prawidłowych, rytmicznych uderzeń serca. Najważniejszym jej elementem jest węzeł zatokowy, który pobudza do skurczów. Kiedy on zawiedzie, nie rozpocznie impulsu lub też nie jest w stanie go przyspieszyć, wówczas pojawia się problem z właściwą pracą serca. Aby go rozwiązać, może się okazać, że jest potrzebny stymulator tego impulsu. W takich sytuacjach z pomocą spieszy rozrusznik serca.

Na czym polega praca rozrusznika i w jakich sytuacjach musi być wszczepiony

Arytmia serca, polegająca na zwolnionym biciu serca, to najczęstsza nieprawidłowość w pracy serca, gdzie wszczepienie rozrusznika jest konieczne. Zbyt wolny rytm serca nie dostarcza odpowiedniej ilości tlenu i osoba, cierpiąca na takie zaburzenie może odczuwać dolegliwości z tym związane, czyli najczęściej duszność, zawroty głowy i ból w klatce piersiowej. Dzięki pracy rozrusznika, który wysyła impuls do odpowiedniej ilości uderzeń serca na minutę, te przykre dolegliwości mijają, a serce pracuje prawidłowo. Jednak ważne jest, by je regularnie kontrolować i znajdować się pod opieką kardiologa. Bardzo pomocne może okazać się przenośne EKG, które można wykonać w domu. Więcej na temat możliwości tego urządzenia i korzyści z jego używania można znaleźć na stronie: https://arytmiaserca.pl/produkt/kardia-mobile-6l/  Warto mieć świadomość, że wszczepienie rozrusznika nie zapobiega rozwijaniu się schorzeń serca oraz nie ma na celu wyleczenia już istniejących. Ma na celu wspomagać je w miarowym biciu.

Na co muszą zwracać uwagę osoby z rozrusznikiem serca

Mając wszczepiony stymulator serca, należy pamiętać o paru ważnych kwestiach, takich jak:

  • zachowanie ostrożności podczas korzystania z urządzeń elektrycznych
  • oddalenie się od urządzeń wytwarzających pole elektromagnetyczne
  • informowanie przed jakimkolwiek zabiegiem medycznym o posiadaniu rozrusznika
  • korzystanie z telefonu komórkowego w odległości 15 cm od rozrusznika
  • unikanie wykonywania czynności powodujących ucisk w miejscu wszczepienia rozrusznika

Nie stosowanie się do tych wytycznych, może doprowadzić do zakłóceń w pracy rozrusznika, stymulator może wysyłać impuls w nieodpowiednim momencie i spowodować zaburzenia w pracy serca.  

Odpowiedź

Your email address will not be published. Required fields are marked *

×