Stay Connected

Mój osobisty BLOG
Włosy wypadają garściami? Sprawdź, co zrobić!

Włosy wypadają garściami? Sprawdź, co zrobić!

  • 31 lipca, 2020
  • by

Włosy wypadają nam codziennie i jest to naturalne zjawisko – pewnego dnia kończy się żywotność konkretnego włosa i musi on się samoistnie usunąć, aby zrobić miejsce nowemu, rodzącemu się włóknu. Dzięki takim przemianom, nasza fryzura zachowuje świeżość i połysk przez całe życie. Zdarza się jednak, że włosy wypadają garściami. Obserwujemy wówczas, że nagle drastycznie zwiększa się ilość wypadających włókien. Co zrobić?

Kiedy wypadanie włosów jest niestandardowe?

Na początku, należy zdać sobie sprawę, że nie jest to naturalny proces i rozpoczęcie środków zaradczych jest w tym przypadku koniecznością. Najczęstszą przyczyną tak nagłego pogromu są czynniki hormonalne: nagle podniesiony poziom androgenów lub też przemiany hormonalne, którym podlega ciało kobiety, która jest po porodzie. Zdarza się też, że jest to konsekwencja skrajnego wyczerpania organizmu. Jeśli mamy za sobą silnie działający stres, cierpieliśmy na skrajne niedobory snu lub łaknienia, wówczas objawi się to najprawdopodobniej i między innymi właśnie wzmożonym wypadaniem włosów.

Niedobór estrogenów

Hormonem, który może mocno namieszać przy stanie naszego owłosienia jest estrogen. Gdy go brakuje, włosy wychodzą z głowy garściami, nawet w nocy. Obniżony poziom estrogenu możemy obserwować po ciąży, ale także po rozpoczęciu brania tabletek antykoncepcyjnych. Gdy poziom estrogenów zostaje przywrócony, włosy odrastają. Niestety jednak, gdy obniżenie poziomu estrogenu ma charakter trwały, a tak jest po menopauzie, utrata włosów jest już nieodwracalna.

Niedobór witamin

Jedną z często występujących przyczyn łysienia może być niedobór witamin i zła dieta, a także przyjmowanie nadmiaru toksycznych substancji. Skrajnością jest podjęcie leczenia nowotworowego cyklostatykami, które powodują niekiedy całkowite łysienie. Zdrowiu włosów nie sprzyja na pewno intensywne palenie papierosów, nadmierne spożywanie alkoholu, a także niedobór białka w pożywieniu, czy też zaniechanie zjadania owoców i warzyw. Do wzrostu włosów potrzebne są też takie mikroelementy jak cynk i selen oraz żelazo.

Kolejna przyczyna wypadania włosów to stosowanie agresywnych środków chemicznych. Może to być na przykład częste rozjaśnianie włosów, któremu towarzyszy podrażnienie skóry głowy lub stosowanie stylizatorów, które mają bardzo toksyczne substancje. Pamiętajmy, że warto używać kosmetyków do czyszczenia i odżywiania włosów o takim składzie, który jest jak najmniej wysycony silikonami, parabenami i konserwantami.

Kiedy należy zgłosić się do lekarza?

Jeśli po przeanalizowaniu powyższych czynników, które mogłyby mieć wpływ na stan włosów nadal nie widzisz jasnej przyczyny, dla których włosy wychodzą garściami, skontaktuj się z lekarzem. Jeśli chcesz leczyć się przez NFZ, możesz udać się np. do lekarza POZ w Krakowie w CMC Center. Tam dostaniesz skierowanie do specjalisty, który będzie mógł zająć się włosami w sposób fachowy. Jeśli chcesz leczyć się prywatnie, udaj się bezpośrednio do trychologa.

Odpowiedź

Your email address will not be published. Required fields are marked *

×