Stay Connected

Mój osobisty BLOG
Wynajem mieszkania – kiedy bardziej opłaca się niż kupno

Wynajem mieszkania – kiedy bardziej opłaca się niż kupno

  • 07 lipca, 2021
  • by

Gdy nadchodzi czas, by zacząć samodzielne życie, z dala od rodzinnego domu, niezależnie od tego, czy w pojedynkę, czy wraz z partnerem lub jeśli przeprowadzka związana jest z rozpoczęciem bardziej atrakcyjnej pracy w innym mieście, pojawia się dylemat – czy inwestować w zakup mieszkania, czy też postawić na wynajem? Wydawać by się mogło, że mieć nieruchomość na własność to jedyna słuszna decyzja. Lecz nie zawsze jest taka możliwość lub chęć przywiązania się do jednego miejsca.

Wynajem mieszkania – plusy i minusy

Zakup mieszkania wymaga dość sporego nakładu finansowego. Ceny mieszkań są coraz wyższe, rzadko kto dysponuje tak dużą kwotą, aby móc kupić nieruchomość od ręki. Jeśli nie spełnia się zaś warunków narzuconych przez bank, nie ma szans na uzyskanie kredytu, pozwalającego takiej transakcji dokonać. Wówczas jedyną opcją jest wynajem mieszkania. Wynajem daje dużą swobodę, jeśli chodzi o lokalizację. Znacznie łatwiej jest wynająć mieszkanie w pobliżu pracy, uczelni lub centrum miasta. Jeśli otoczenie, czy też wynajęte lokum przestanie się podobać, prościej jest wypowiedzieć umowę i poszukać innego, niż znaleźć kupca na jego sprzedaż. Nie ma również potrzeby, by wiązać się długoletnim kredytem, by w nim mieszkać. Jednak takie rozwiązanie jest obciążone ryzykiem – nie ma pewności co do długotrwałego zamieszkania, ponieważ właściciel może zawsze wypowiedzieć umowę, co skutkuje kolejną przeprowadzką. Ponadto każda zmiana, remont w mieszkaniu wymaga jego zgody, a wykonywanie go na własny koszt nie mając pewności jak długo będzie się zajmować lokal też nie jest dla wynajmującego korzystne. Wynajmując mieszkanie należy pamiętać o zabezpieczeniu w postaci umowy, na której powinny się znaleźć, takie informacje jak:

  • data i miejsce zawarcia umowy
  • czas trwania i okres wypowiedzenia
  • szczegółowy opis lokalu, jego stan techniczny, metraż
  • dane wynajmującego oraz najemcy

Jak znaleźć idealne mieszkanie na wynajem

Szukać mieszkania do wynajęcia można na wiele sposobów. Przeglądając bezpośrednie oferty od właścicieli, poprzez biura pośrednictwa lub przez znajomych. Skorzystanie z pomocy agentów pośredniczących, takich jak w https://kazo.pl  pozwala na poznanie wszystkich ofert, kompleksową pomoc podczas podpisywania umowy, ustalenia jej warunków oraz przy negocjacji ceny.

Odpowiedź

Your email address will not be published. Required fields are marked *

×