Stay Connected

Mój osobisty BLOG
Zalety pistoletów Glock

Zalety pistoletów Glock

  • 13 sierpnia, 2021
  • by

Glock to austriackie pistolety, które przeszło od czterech dekad podbijają arsenały zarówno wojsk specjalnych, jak i jednostek policyjnych na całym świecie. Fenomen wspomnianej broni palnej polega na tym, że zastosowane w niej rozwiązania w znacznym stopniu wyprzedzały konkurencję i to nawet o dekady. Podczas produkcji tychże pistoletów kierowano się mottem, iż perfekcja jest oznaką zaangażowania włożonego w osiągnięcie bezkompromisowej jakości, przyszłościowych komponentów i technologii, a także i maksymalnej satysfakcji klientów.

Zapotrzebowanie na Glocki

Wychodząc naprzeciw potrzebom Austriackich Sił Zbrojnych, które w 1980 roku ogłosiły przetarg na nowy rodzaj pistoletu, następcy dotychczas stosowanego Walthera P38, Gaston Glock, który dotychczas nie miał żadnego doświadczenia w projektowaniu broni palnej, zdecydował się na stworzenie prototypu pistoletu. Swoją koncepcje oparł na posiadanej wiedzy, czy też znajomości z zakresu pracy z tworzywami sztucznymi oraz obróbki metalu. W ten sposób udało się stworzyć produkt, dzięki któremu możliwe było wprowadzenie austriackiej armii w XXI wiek.

Pierwszym modelem pistoletu samopowtarzalnego, zasilanego amunicją 9×19 mm, był Glock 17. Zastosowane w nim rozwiązania pozwoliły zabezpieczyć wspomniany model broni palnej przed jej przypadkowym wystrzałem w wyniku m.in. wstrząsów lub też jej upadku na twarde podłoże z wysokości 2 metrów. Produkt został zaprojektowany w zaledwie 6 miesięcy, co jak na tamte czasy było czymś niespodziewanym. Nie dość, że różnił się od dotychczasowych modeli pistoletów, ponieważ nie posiadał klasycznego kurka oraz bezpiecznika zewnętrznego, to również w jego konstrukcji zostały wykorzystane elementy wykonane z plastiku.

Tak naprawdę Glock w konstrukcji pierwszego modelu pistoletu zastosowana kilka przełomowych rozwiązań w zakresie m.in. tego, że jego szkielet został stworzony przy użyciu tworzyw sztucznych. Również zdecydowano się na zastosowanie procesu azotowania, czy tzw. teniferowania, dzięki czemu możliwe było uzyskanie trwałej powłoki antykorozyjnej.

Wysoka jakość, niezawodność oraz możliwości, jakie oferowały pistolety Glock, zaowocowało tym, że mimo braku doświadczenia w zbrojeniówce ze strony Gastona, jego inżynierskie talenty wystarczyły, aby wygrać przetarg. W ten sposób omawiana broń palna zaczęła trafiać w ręce nie tylko austriackich żołnierzy, ale także i policjantów, pokonując tym samym dotychczasowych potentatów w postaci m.in. Beretty, SIG Sauera, czy też Heckler & Koch.

Do głównych zalet pistoletów Glock, niezależnie od modelu, możemy zaliczyć pokaźną siłę ognia, szybkość opróżniania magazynku, precyzja oddawanych strzałów, bezpieczeństwo użytkowania oraz system, dzięki któremu tzw. pełne napięcie iglicy następuje dopiero w momencie ściągania spustu.

Sklep Racegun.pl to miejsce, w którego ofercie dostępne są niezawodne, a zarazem nowoczesne pistolety Glock.

Powiązane posty

Odpowiedź

Your email address will not be published. Required fields are marked *

×