Stay Connected

Mój osobisty BLOG
Znaczenie regranulatów LDPE dla recyklingu

Znaczenie regranulatów LDPE dla recyklingu

  • 07 maja, 2022
  • by

Jako społeczeństwo w ostatnich latach stajemy się coraz bardziej wrażliwi na środowisko. Ważna jest dla nas ekologia: segregacja odpadów oraz powtórne ich wykorzystanie, tzw. recykling. Ogromną rolę odgrywają w nim regranulaty LDPE. Co warto o nich wiedzieć?

Co to jest regranulat LDPE

Regranulat powstaje z ponownego wykorzystania tworzyw sztucznych. Da się go wyprodukować z różnego typu materiałów. Jeśli jest nim polietylen, wówczas powstaje regranulat ldpe. Może zostać on przetworzony w folię, opakowania plastikowe, rury, a nawet wiadra. Ma on szerokie zastosowanie w przemyśle.

Jak wygląda recykling LDPE

Recykling Idpe to wieloetapowy proces. Na samym początku plastikowe odpady należy wyczyścić, osuszyć, a następnie zmienić. Po wykonaniu tych kroków tworzywo ponownie poddaje się suszeniu – to bardzo ważne, aby pozbyć się wszelkiej wilgoci, która może uniemożliwić utylizację. Ostatni etap przetwarzania to umieszczenie materiały w ekstruderze, czyli urządzeniu do mielenia tworzyw. Za sprawą specjalnych filtrów powstają w nim regranulaty polietylenowe. Mają one formę pastylek bądź granulek, które są wygodne do przechowywania oraz przewożenia.

Jakie zalety mają granulaty LDPE

Regranulaty polietylenowe mają wiele zalet:

  • pozwalają dbać o otoczenie (ekologia),
  • są odporne na uszkodzenia mechaniczne oraz różne warunki atmosferyczne,
  • cechują się trwałością, a zarazem lekkością,
  • mają niemal nieograniczone zastosowanie,
  • są dostępne w przystępnych cenach.

Kto produkuje regranulaty

W Polsce przybywa firm zajmujących się recyklingiem oraz produkcją regranulatów LDPE. Do jednej z nich należy Contalen. Warto zwrócić uwagę na tę markę, ponieważ jest to lider na polskim rynku, jeśli chodzi o model gospodarki o obiegu zamkniętym. Posiada on nie tylko doświadczenie, ale również liczne certyfikaty potwierdzające zgodność produkcji z obowiązującymi normami. Specjalna technologia ACP sprawia, że tony odpadów polietylenowych powracają powtórnie do produkcji, cechując się zarazem odpowiednimi parametrami.

Recykling to jeden ze sposobów na powrót do równowagi ze światem przyrody. Plastik wykorzystywany jest powszechnie, a statystyki pokazują, że zaledwie 14% opakowań z tworzyw sztucznych trafia do ponownego przetworzenia. Wynik też można jednak poprawić. Recykling idpe daje nadzieję, że materiały przestaną być marnotrawione, zaśmiecając później planetę. To ważne, aby po tworzywa poddane recyklingowi sięgał każdy z nas – zarówno jako klient nabywający towary, jak i producent różnych wyrobów.

Odpowiedź

Your email address will not be published. Required fields are marked *

×